Haber Gebze

Berat Kandilinin Faziletleri Nedir, Neler Yapılır?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Berat Kandilinin Faziletleri Nedir, Neler Yapılır?
87 views
06 Mart 2023 - 10:28
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şaban ayının 14. gününde idrak edilen Berat Kandili, 2023 yılında ne zaman ve hangi gün? Berat Kandilinin anlamı ve mübarek günde hangi ibadetler yapılır?

Üç ayların ikincisi Şaban-ı Şerif ayının içinde idrak edilen Berat Kandili, Ramazan-ı Şerif ayının manevi gölgesinin yaklaştığı günlerde Müslümanların dini duygularını yoğun biçimde yaşadığı bir gecedir. Şaban ayı Ramazan’a hazırlık ayıdır. Şaban ayının 15. gecesi olan Berat Kandili özellikle çok ibadet ve çok dua edilmesi gereken bir gecedir. Recep-i Şerif ayının içindeki Regaip ve Miraç Kandilinden sonra gelen Berat gecesi faziletlerle dolu bir zaman dilimini temsil eder. Peki, Berat Kandili nedir, Berat Kandili ne zaman idrak edilir ve Berat Kandili duası var mıdır?

Berat Kandili Nedir?

Berat kandili kelime anlamı olarak bir yerden affını alması manasını taşır. Berat, bir kulun Allah-u Teala’dan kurtuluşun ve affını alması anlamına gelir. Berat Kandili gecesinde bir sonraki Berat Kandiline kadar yani o sene boyunca gerçekleşecek olan olaylara dair bilgiler, rızkımız, bereketimiz, musibetler ve diğer bütün konular bu gece takdir edilir.

Berat Kandili Ne Zaman?

Berat Kandili, Şaban ayının 15. gecesidir (Pazartesi günüdür. Pazartesiyi Salıya bağlayan gecedir) 2023 yılı dini günler listesine baktığımızda ise üç ayların 23 Ocak 2023 Pazartesi (1 Receb 1444) günü Recep ayı ile birlikte başladığını, 21 Şubat 2023 Salı günü ise Şaban ayının girdiğini görürüz. Şaban ayının 15. gecesi de 6 Mart 2023 (14 Şaban 1444) tarihine tekabül eder. Berat kandili 2023 yılında Pazartesi günü idrak edilir.

berat-kandili-saban-ayi-İDDEF (2)

Berat Kandilinin Önemi Nedir?

Allah’ın kullarını affetmek istediği bir gece manasıyla çok faziletli olan Berat Kandili gecesi af ve mağfiret doludur. Berat gecesi, Şaban ayının 15. gecesidir. Her sene, Şaban ayının on beşinci Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Bu sebeple, Berat Kandilini büyük bir gayretle geçirmek adeta bütün sene için gerekli manevi tedbirler alma anlamı taşır. Bu itibarla, Berat Kandilini lazım gelen bütün fedakarlıkları yaparak dolu dolu geçirmeye gayret etmek icap eder. Tövbe ve istiğfar, Peygamber Efendimize (S.A.V) salât-ü selâm ve zikirler, gece boyunca elden bırakılmamalı, imkanlar dahilinde gayret gösterilmelidir.

Berat Kandilinde Ne Oldu?

Zamanın yaratıcısı ve mutlak hükümranlık elinde olan Allah-u Teala, her şeyi olduğu gibi ayları da belirli bir fıtrat üzerine yaratmıştır. Takvim sırasına göre Recep ayını müteakip müşerref olduğumuz hicri ayların sekizincisi olan Şaban ayı da muhtevasında pek çok fazileti barındıran müstesna bir aydır. Bu ayın 14. gecesini 15. gecesine bağlayan gece ise Berat Kandilidir. İlahi takdir ve ahkamın tefriki bu gecede gerçekleşir. Berat gecesinde kaza ve kaderler takdir edilir. Zemahşeri (Rahimehullâh)’ın beyanına göre bir senelik hadiselerin Levh-i Mahfuz’dan kopyalanmasına Berat gecesi başlanır, Kadir gecesi bitirilir ve bu dosyalar dört meleğe tevdi edilir. Rızıklarla ilgili nüsha Mikail (Aleyhisselâm)a, Harplerle ilgili dosya Cebrail (Aleyhisselâm)a, zelzeleler, yıldırımlar ve yer çöküntüleriyle ilgili, bir de kulların amellerini zapt eden evrak birinci kat semanın görevlisi olan İsmail isimli büyük bir meleğe, hastalıklar ve ölümlerle ilgili kayıtlar da ölüm meleğine teslim edilir.

Berat Kandilinde Yapılacak İbadetler

İnsanın Rabbine en yakın olduğu anın namaz olduğu ve hatta namazdaki secde olduğu buyurulur. Bu sebeple Berat Kandilinde yapılacak ibadetler özellikle akşam ve yatsı namazlarını camide cemaatle kılmakla birlikte bu gece akşam ile yatsı veya yatsı ile imsak vaktine kadar kılınacak namazlardır. Bu gece bol bol tövbe istiğfar yapmak, Kur’an-ı Kerim okumak, Berat gününü ve gündüzünü oruçlu geçirmek, hayır hasenatta bulunmak, yoksulları, kimsesizleri doyurmak, sadaka ve iftar vermek çok sevap kazandıran ibadetlerdendir.

Berat Kandili Namazı

Berat gecesini ihya etmek adına yapılması gereken en faziletli ibadetlerden bir tanesi namazdır. Berat gecesi kılınacak namazlardan bir Müslümanın en çok ihtiyaç duyduğu istiğfar ve hacet namazlarıdır. Peygember Efendimizin (S.A.V) Hz. Ali’ye aktarmasıyla rivayet olunan bir namaz vardır. Bu namaz kimselere zor da gelse gecenin fazileti anlamında çok kıymetlidir. Bu namaz 100 rekat şeklinde kılınır. Bu namazın her rekatında 1 Fatiha Suresi, 10 İhlas Suresi okunur. Namaz tamamlandığında ise 1000 İhlas okunmuş olunur. Berat gecesi kılınacak 100 rekatlık namaz tamamlandığında ellerini göğe kaldırıp dua eden kimsenin duası geri çevrilmez buyuruluyor. Zünnün-u Mısri Hazretleri’nden rivayet olunduğuna göre; “Berat gecesi her kim 12 rekat namaz kılar, Fatiha’dan sonra 50 kez İhlas Suresi okursa 100 rekatın sevabını alır.” buyurulur. Berat gecesi 6 rekatlık bir namaz daha bulunur ve akşam namazından sonra kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 6 İhlas Suresi okunur.

berat-gecesi-namazi-iddef

Berat Kandili Orucu

Peygamber Efendimiz “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” buyurmuştur. Bununla birlikte Resulullah (S.A.V) Şaban-ı Şerif ayında oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Şaban ayının ilk günü, ilk Perşembe günü, 13,14,15. gün ve son Pazartesi günleri orucu bulunmakla birlikte Berat Kandilinin gündüzünü oruçlu geçirmek çok sevaptır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Bugünde senelik ameller Allah-u Teala’ya arz olunur. İsterim ki Allah-u Teala’ya arz edildiğim sırada oruçlu olayım” buyurmuştur. İmkanı olan kimseler 5 Mart 2023 Pazar, 6 Mart 2023 Pazartesi ve 7 Mart 2023 Salı günü oruç tutabilir.

Berat Kandilinde Hangi Tesbihler Çekilir?

Berat gecesini istiğfar ile geçirmek çok faziletledir. Bu sebeple Şaban ayı içerisinde idrak edilen Berat kandilinin Allah’a şükür ifadesiyle ve bağışlanma dilenmesiyle geçmesi çok sevaptır. Berat kandilinde çekilecek tesbihler ve zikirlere başlarken ‘cemia hatalarımızla estağfurullah’ sözüyle başlayıp, estağfurullah kelimesini tekrarlayarak zikir ve istiğfar yapılır.

Berat Kandilinde Hangi Dualar Edilir?

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) “Beş gece vardır ki Allah-u Teala o gecelerde yapılan duaları asla geri çevirmez” buyurmaktadır. Kadir gecesi, Recep ayının ilk Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleri, Cuma gecesi ve Berat gecesidir. Berat Kandilinde bir kul kendisi, ailesi, vatanı, milleti ve tüm ümmet için dua edebilir. Dua kul ile Allah arasında bir bağdır. Allah-u Teala’dan kendisini bağışlaması için dua edebilir. Yaptığı tüm ibadetler sonunda; “Ey Allah’ım bu gece veya sonrasında dağıtacağın, her hidayet edici bir nur veya neşredeceğin bir rahmet, döşeyeceğin bir rızık, kaldıracağın bir zarar, affedeceğin bir günah, defedeceğin bir şiddet, geri çevireceğin bir fitne, kaldıracağın bir bela, lütfedeceğin bir nîmet ve şerrine kâfi geleceğin düşmanlar hususunda beni en bol ve üstün hazza, nasibe, kısmete, hîbe ve bahşişe mazhar olan kullarından eyle! Ey Allah’ım beni her türlü şerden koru. En üstün ahlâka muvaffak eyle. Bana bedenimde âfiyet, rızıklarda bolluk ve bereket nasip eyle! Beni murdarlıktan, şirkten ve nifaktan selâmete erdir” diye ellerini semaya açabilir.

Berat gecesinde kılınacak namazların sonunda ise “Berat gecesi duası” diye meşhur olan şu duayı on kere okur:

berat-kandili-gecesi-namaz-dua-meshur-dua

Berat Kandilinde Hangi Sureler Okunur?

Berat Kandilinde kılınacak vakit, nafile ve bu geceye özel 100, 12 ve 6 rekatlık namazlarda Fatiha ve İhlas sureleri okunur. Bu gece Kuran-ı Kerim’den istenilen sure ve ayetler okunabildiği gibi; Yasin-i Şerif, Duhan, Felak, Nas ve Tevbe sureleri okunur.

Berat Kandili Hakkında Hadisler

Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah Efendimiz (S.A.V) buyurdu ki: “Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.” (Nesaî)

“Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib Gecesi, Berat Gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi.” (İbni Asakir)

“Allah-u Teâla, Şaban ayının 15. gecesinde rahmetiyle tecelli ederek, kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güdenler hariç, herkesi affeder” (İbni Mace)

“Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allah-u Teâla buyurur ki: Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin, vereyim. Bu hâl, sabaha kadar devam eder.” (İbni Mace)

Berat Kandili Kur’an’da Geçiyor Mu?

Berat Kandili ismen Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. Bazı âlim ve müfessirler Duhan Suresinin ilk üç ayetinin Berat gecesine işaret ettiğini belirtmektedir. Birçok kaynakta da Şaban-i Şerif ayının 15. gecesinin faziletinin Duhan Suresinde anlatıldığı kanaati vardır. Bu mübarek gecenin fazileti hakkında Allah Teâla şöyle buyurmuştur:

duhan-suresi-berat-gecesi-iddef-ayet

Hâ. Mîm. Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik. Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır. Katımızdan bir emirle her hikmetli işe o gecede hükmedilir. Çünkü biz, Rabbinin bir rahmeti olarak peygamberler göndermekteyiz. O işitendir, bilendir.

Beydâvî, Nesefî, Hâzin ve Âlûsî (Rahimehumullâh) gibi birçok mûteber müfessirin beyânı vechile; bu ayet-i kerimelerde geçen mübarek geceden maksat; bazı müfessirlere göre kadir gecesi ise de, ‛İkrime (Radıyallâhu Anh) ile müfessirlerden bir cemaate göre Berat gecesidir. Kur’an’ın tamamının Berat gecesi Levh-i Mahfuzdan dünya semasına indiği, Kadir gecesinde de ayetlerin peyderpey inmeye başladığı şeklinde yorumlanmaktadır.

Kaynak:https://www.iddef.org/berat-kandili

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.