Haber Gebze

      Bu Coğrafya İnançların ve Fikirlerin Hesaplaşma Merkezidir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
      Bu Coğrafya İnançların ve Fikirlerin Hesaplaşma Merkezidir
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
371 views
23 Ocak 2023 - 16:40
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

         Bu Coğrafya İnançların ve Fikirlerin Hesaplaşma Merkezidir

Emrullah Akbulat

Müslümanlar açısından Kâbe, Medine’i Münevvere ve Mescid’i Aksa dolayısıyle Kudüs mukaddes tartışılmaz yerlerdir. İslâmiyet,  tüm Dünyaya bu coğrafyadan yayıldı. Müslümanlar bu merkezlerden ilhamla sanat, edebiyat, mimari vb alanlarında örnekler sundular. Böylece kendi medeniyetlerini inşaa ettiler, yücelttiler. Ulaştıkları her noktada buluştukları kültürlerle harmanladılar.

İbraniler, İsoviler, mecusiler, ateşperestler, dahili putperestler de umumiyetle bu coğrafya merkezli doğuşlarla insanlıkla buluştular. İşte, bu sebeplerle akla gelebilen her düşüncenin – inancın kaynağında yaşadığımız coğrafya vardır. İnanç, sahipleri, düşünce sahipleri kaynak noktalarını ele geçirmek, elde tutmak için; Birbirleriyle geçmişten bugüne mücadele halinde olmuşlardır.

Dünyaya egemen olan güçlerin her an otoritelerini hissettirme ve bölge insanlarının uyanışını, hatta, dirilişini engelleyebilmek için her türlü provakif girişimlerde bulunduklarını bölgede ki gelişmelerden net bişekilde müşahade ediyoruz. Bir türlü huzura ermeyen Irak, Suriye, Lübnan vs denklemine İran ve Türkiye’yi katma gayretleri son sürat devam ediyor.

Türkiye üzerinde oynananları acı tecrübeleriyle yaşıyoruz. Sadece Türkiye değil; İtilaf ülkelerinin Osmanlı Devleti toprakları üzerinde kurdukları ya da kurdurdukları tüm ülkelerde sulh’ü sükunet, iç huzur sağlanamadığından,  düzgün bir rejim kurulamadığı gibi; Sürekli çatışma mevzuları filizlendirilmiş, çatışmalar, darbelerle ayrıştırmalar devam ettirilmiştir…

Siyasi gerginlikler, darbeler, kaoslar, ekonomik çıkmazlar, göçler, mülteci sorunları vs hep dış dayatmalarla yaşanıyor. ABD başkanı olduğu dönemde Trump ” Türkiye’de işler istediğimiz gibi gitmiyor. Darbelerle olmadı, dolar oyunuyla işleri rayına koyacağız ” demişti. Yeni başkanları Biden ise ” Darbe ve para oyunu yetmedi. Muhalefeti örgütleyeceğiz, gerekirse fonlayacağız ” demişti. Hakikaten ABD nin türlü kuruluşları aracılığıyla Türkiye’de 900 kişi ve kurumu fonladığı, bilakis ABD lilerce dillendiriliyor, ifşa ediliyor.

Gelişmelerden ders alma gibi bir mecburiyetimiz var. Madem ki bu coğrafyanın en temel gücü, varlığı İslâmın mensuplarıyız; Öyleyse misyonumuza uygun davranmalıyız. Müslümanca düşünmeliyiz, bunu başarmalıyız. Bu coğrafyada yok olan hiç bir Millet veya Dinin tekrar dirilme gibi bir şansı yok.

Türkiye insanı tümüyle birbirini sahiplenmeli, inancına uygun bir Milli Görüşle; Maddeten – manen kalkınmış Türkiyenin inşaası için ideal birliğine gitmelidir. Unutmayalım; Bölünmek, parçalanmak yok olmaktır.

Barışın, huzurun, kardeşliğin doyasıya yaşandığı, ABD’nin, Siyonistlerin, Batılı emperyalistlerin hüsrana uğratılıp, tam bağımsız Türkiye’nin varlığı – onuru sevincini daima yaşamamız temennilerimle Allah’a emanet ediyorum. Vesselam.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.