Haber Gebze

Demek ki İtfaiye ( Tulumbacılar Ocağı )   Ekipleri Önemliymiş

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Demek ki İtfaiye ( Tulumbacılar Ocağı )   Ekipleri Önemliymiş
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
229 views
06 Mart 2023 - 11:08
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Demek ki İtfaiye ( Tulumbacılar Ocağı )   Ekipleri Önemliymiş

 

 

Yangın, sel, fırtına, trafik kazası, deprem vb felaketlerde; Adeta Hızır gibi imdadımıza yetişen kurumlarımızın başında Tulumbacılar Ocağı yani İtfaiye gelir. Zor zamanlarda kıymetini anlarız. Ama tehlike geçti mi bir kenara koyarız. Araç, gereç, donanımının, hatta, eğitiminin önceden hazır olup olmadığını önemsemeyiz. Önemsemeyi bırakın, aklımıza bile getirmeyiz.

 

Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız asrın felaketinde bir kere daha anladık ki; İtfaiye ekiplerimize daha çok kıymet vermeliyiz. Giyim, kuşamından, araçlarından, binalarına kadar bir daha gözden geçirmeliyiz. Osmanlı Tulumbacılar Ocağını daha kurarken bunun kıymetini anlamış: Askeri disiplinle hiyararşisini kurmuştur.

 

Yaşadığımız afattan sonra Sivil Toplum Kuruluşları da harekete geçti, bu yönde dernek – vakıf girişimlerine şahit oluyoruz. Tamam bunlarda olsun ama Devletin asli kurumları İtfaiye, AFAD, Kızılay vb gibi kurumlar daha hazırlıklı olsunlar. 17 Ağustos 1999 depreminde maalesef Depremde hizmet verecek bu kurumlar sınıfta kalmıştı. Bir çadır bile kurulamamış, yaralılar hastane yerine müsayit yerlerde sedyelerde bekletilmişti. Devlet ricalinin  Ankara’dan teşrifleri de bir hayli geç olmuştu. Hala, felaketin Başbakana anında haber verilmediği koşulur.

 

6 Şubat 2023 te geçmişle kıyaslanmayacak bir müdahalenin yaşandığı muhakkak. Hastanelerin hizmeti, müdahaleler, yemek, barınma vs sunumları hakikaten 1999 depremiyle kıyaslanmayacak derecede iyiydi ama neden daha iyi olmasın. Öyle değil mi ?

 

İtfaiye kurumu 24 saat  kesintisiz hizmet verir. Bu kurumda çalışanlar heyecanla – istekle işlerini yaparlar. Sadece mal, mülk kurtarmazlar; Hayat kurtarırlar, hayat. Bu kurum ilk kuruluş heyecanıyla ayakta tutulduğu müddetçe hiç korkmayın. İhtiyaç duyduğumuz her an yanımızda olacaklardır.

 

Rabbimiz afatlardan korusun İnşaallah. Hakikaten hazırlıklı olmalıyız. Netice ne olursa olsun:  Vazifemizi yaptık, içimiz rahat, vicdanen müsterihiz diyebilmeliyiz. Vesselam…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.