Haber Gebze

DEPREM FELAKETİ EN BÜYÜK DERS

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DEPREM FELAKETİ EN BÜYÜK DERS
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
490 views
07 Şubat 2023 - 12:53
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emrullah Akbulat

 

DEPREM FELAKETİ EN BÜYÜK DERS OLMALI

Hakikaten son yüzyılın en büyük felaketini hep birlikte yaşadık. On vilayetimiz depremde ağır hasar görürken; Bir çok vilayetimizde sarsıntılardan etkilendi. Can kayıplarımız, sakat kalan kardeşlerimiz, yıkılan binalarımız, hasar alan evlerimiz oldu.
Deprem acısını ilk defa yaşamıyoruz. Türkiyemizin farklı vilayetlerinde farklı tarihlerde derin acılarıyle şahit olduk. En son 1999 da şahit olduğumuz Gölcük depremi; İzleri hala devam eden büyük depremdi. Ne var ki, bu defa Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız deprem; Bugüne kadar yaşadığımız depremlerden daha dehşetli 7.7 şiddetinde oldu. Asrın şahit olduğu en büyük deprem faciası diyebiliriz.
Üzülerek ifade edelim. Depremin acısı kadar, binaların hazin durumu yüreklerimizi yaralamaktadır. Bırakın eski binaları, yeni yapılan güya deprem statiğine uygun yapıldığı iddia edilen bazı süslü püslü binalar da yıkıldı. Yazık ki ülkemizde inşaat sektöründe faaliyet gösteren kimi müteahhit kılıklıların nelere mal olduğuna; Açtıkları yaralarla şahit oluyoruz. 99 depreminden sonra ders alırız diye düşünülmüştü ama bazı ders almayanların sektörde faaliyet gösterdikleri anlaşılıyor. Bu acımasızları önce Allah’a havale ediyoruz, sonra, kanunlar önünde hesap vericeğine inanıyoruz.
Deprem de bir iki çirkin market vb talan girişimi olmuş fakat, zanlılar yakalanmış. Bu da kabul edilecek bişey değil. Çok şükür Devletimiz var ve barınma, çadır, yiyecek konularında AFAD, Kızılay vb sivil toplum teşkilatlar anında depremin yaşandığı noktalarda oldular. Bu sevindirici oldu.
Böylesi zamanlarda dayanışmayı başaran bir toplumuz. İnşaallah maddi – manevi dayanışmamızı arttıracağız. Tabi, asla suistimallere fırsat vermemeliyiz.
Netice olarak İnşaallah bu depremde bize düşen nasihatler olduğunu düşünelim. İmanımızı güçlendirelim. Tıpkı imanlarımız gibi güçlü binalar inşaa edelim. Bir kere daha şahit olduk; Önce ahlak ve maneviyat gerek. Yaşam her anlamda buna muhtaç.
Geçmiş olsun Türkiye. Acı hepimizin. Rabbimiz kaybettiklerimizin mekanını Cennet eylesin. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. İnşaallah enkaz altında olanlar bir an önce salimen kurtarılırlar. Vesselam.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.