Haber Gebze

Deprem Felaketinde ÖNCE AHLAK ve MANAVİYATIN ÖNEMİ bir kere daha anlaşıldı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Deprem Felaketinde ÖNCE AHLAK ve MANAVİYATIN ÖNEMİ bir kere daha anlaşıldı
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
467 views
20 Şubat 2023 - 12:40
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emrullah Akbulat
Deprem Felaketinde ÖNCE AHLAK ve MANAVİYATIN ÖNEMİ bir kere daha anlaşıldı

Millet olarak asrın felaketini yaşarken; Münferitte olsa yıkıntılar arasında veya yardıma gidenleri soymaya çalışanları gördük, üzüldük. Böylesi acılı ortamda hazin ruh halini yaşayanlara üzüldük, kızdık. ” Yakışmadı ” dedik.

Enteresan toplumuz. Ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın iyi kalmakta direnen kardeşlerimiz olduğu gibi; şahıslarına münhasır kötülüklerini her fırsatta ifşaa eden vatandaşlarımız var. Hani,” iki çeşit insan vardır; Biri iyi, diğeri kötü ” denir ya, çok doğru. Ha,” hani hiç etliye sütlüye karışmayan, güya halim – selim görünen kesimde var ” dediğinizi duyar gibiyim. Esasen bu kötü güruh var ya, işte bu bana necilerin perdelemesiyle daha çok gürültü koparıyorlar, kalabalık görünüyorlar diyorum. Bir ağabeyimin dediği gibi: ” onlarıda kötüler hanesine ekleyin. ”

Rahmetli Erbakan Hocamız 1970 li yıllarda Milli Nizam Partisini kurduğu zaman; Milli Görüşün ilk şiarı olarak ” Önce Ahlak ve Maneviyat ” ı belirtmişti. Hakikaten afatla birlikte ÖNCE AHLAK ve MANEVİYAT ” ın önemini bir kere daha anlamış olduk. Her zaman okullarda ciddi anlamda ” adab ı muaşere ” dersleri olmalı derken demek istediğimiz buydu. Okullarda felsefe içerikli Din Dersi değil, ciddi anlamda İSLAM öğretilmeli dememiz bundandır.

Velilerimize, öğretmenlerimize, eğitim kadrolarımıza, hasılı; MEB ve DİB’e(Diyanet İşleri Başkanlığı) büyük görevler düşüyor. Çocuklarımıza vaktinde sahip çıkmalıyız. Öğretmenlerimizin otoritesini asla sarsmamalıyız. Öğrenciler karşısında ki; İtibarını korumalıyız. Despot bir ortam demiyoruz ama eğitim – öğretim ortamından asla taviz vermemeliyiz. Aynı şekilde İmamlarımızda daha aktif olmalı, gençlere, çocuklarımıza, toplumumuza inancımızı layığıyle aktarabilmeliler…

Bakın: Asrın felaketini yaşadığımız bu zor günlerde ABD yardım olarak savaş gemisi gönderirken, diğer Batılı ülkeler sadece kurtarma ekibi gönderdiler. Gene müslüman ülkeler maddi – manevi destekleriyle yanımızda olmaya çalıştılar. Bu gerçeğe hep birlikte şahit olduk.

Tek çare var; Kendi kimlik, kültürümüze, Tarihi köklerimize sahip çıkmaktır. Köklerimizden – küllerimizden doğacağız. Önce ahlak ve maneviyat diyeceğiz. Peygamberimiz Hz Muhammed(sav); “Ben güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim.” buyurmuşlardır. (Muvatta’, Hüsnü’l-Huluk, 8) Bizler de o güzel ahlakı sahiplenelim, yüceltelim. Böylece ülkemiz ve insanları olarak, daha mutlu, huzurlu yaşayacağımızdan emin olalım. Vesselam…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.