Haber Gebze

DEPREM KONUTLARI KÜLTÜRÜMÜZE UYGUN MİMARİYLE YAPILMALI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DEPREM KONUTLARI KÜLTÜRÜMÜZE UYGUN MİMARİYLE YAPILMALI
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
543 views
11 Şubat 2023 - 11:18
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DEPREM KONUTLARI KÜLTÜRÜMÜZE UYGUN MİMARİYLE YAPILMALI


Emrullah Akbulat

DEPREM KONUTLARI KÜLTÜRÜMÜZE UYGUN MİMARİYLE YAPILMALI
Hakikaten son 20 yılda okullar, kamu binaları, hastaneler vb yenilendi, yeni inşaa edilenleri oldu. Ama üzülerek ifade edelim bu binaların kahır ekseriyetleri mimari kültür birikimimize uygun projelerle yapılmadılar. Üniversitelerde, tarihi binalara ek olarak yapılan binalar bile tarihi dokuya uygun yapılmadı.
Asrın afatını, felaketini yaşadık. Acımız büyük. Ancak yaralarımızı sarmamız, rutin yaşama dönmemiz lazım. Bunun için yıkılan evlerimizin, kamu binalarımızın yeniden imarı gerekiyor. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve ilgili bakanlık ” bu sahada tecrübemiz var. İnşaallah bir senede depremzedelerin ihtiyacı evleri yapacağız ” açıklamalarında bulundu.
Bu ülke bizim, bu Devlet hepimizin. Nasıl ki acıyı birlikte omuzluyorsak, iyi günler için yapılacak her işe destekçi oluruz, olmalıyız. Madem ki böyle bir çalışmaya acilen başlanacak; Öyleyse, yapılacak binalar kültürümüze, tarihimize uygun yani, tarihi mimarimize uygun yapılsınlar. Binalarımız böylece hem ferah, hem daha kolay ısınabilir, yaşanabilir olacaklardır.
Bu mevzuyu sürekli gündemde tutmalıyız ve ilgilileri bu istikamette duyarlı olmaya zorlamalıyız. Düşünsenize yaptığınız bir köprü, okul, hastane, kamu binası, hatta, ikamet edeceğiniz ev size kimlik – kültürünüzü hatırlatıyor, onunla yaşam imkanı sunuyor. Ne gurur verici bir durum olur öyle değil mi ?!
Sadece Tarihi birikimimize uygun binalar değil imar planlarının, alt yapılarında en az bir asra hitap edecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Yoksa yıkılan yere ihtiyaç karşılansın diye bir şeyler yapmak sadece, teselli olarak kalacaktır.
Ümit edi,yoruz, bekliyoruz. İnşaallah deprem afetinde yıkılan şehirlerimiz; Kültürümüze uygun olarak yeniden imar edilir. Başarılacağına inanıyoruz. Şimdiden, peşinen kolay gelsin, Allah(cc) yardımcımız olsun diyoruz. Vesselam.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.