Haber Gebze

“Duvarda Bir Çatlak” 11 Ağustos’a kadar devam ediyor. 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Duvarda Bir Çatlak” 11 Ağustos’a kadar devam ediyor. 
129 views
01 Ağustos 2022 - 19:10
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Salt’ın “Bilinmeyene Doğru” sergisi kapsamında düzenlenen “Duvarda Bir Çatlak” etkinlikleri 11 Ağustos’a kadar devam ediyor. 

Salt’ın Varşova Modern Sanat Müzesi iş birliğiyle düzenlediği Bilinmeyene Doğru sergisinin kamu programı Duvarda Bir Çatlak, 1989 sonrası dünyada sanatın belgesel ve arşivle ilişkisine odaklanan çevrimiçi konuşmalar, atölye ve gösterimlerden oluşuyor.

Herkese açık ve ücretsiz etkinlik serisi kapsamında, 2 Ağustos Salı günü saat 19.00’da görsel araştırmacı-medya sanatçısı Ege BerenselOlağan-içi Arşiv: Kurmaca-dışı, Amatör, Ev Filmleri Arşivciliği Üzerine başlıklı çevrimiçi bir konuşma gerçekleştirecek. Konuşma, Türkiye’deki resmî film arşivlerinin dışında kalan ve çoğunluğu çöpe dönüşmüş 8mm, süper 8mm, 9,5mm, 16mm formatlarındaki amatör filmlerin arşivlenme süreçlerine odaklanacak. Program, 4 Ağustos Perşembe günü saat 19.00’da araştırmacı-sanat yazarı Nesli Gül Durukan’ın Kolektif Hafıza ve Sanatın Nesnesi başlıklı çevrimiçi konuşmasıyla devam edecek. Durukan, 1990’lar Türkiye’sinde öne çıkan sanat pratikleri üzerinden, geçmişi bugüne aktarma biçimlerini kolektif hafıza, kimlik ve tanıklık gibi kavramlar etrafında ele alacak. 6 Ağustos Cumartesi günü saat 15.00’te ise editör, film yapımcısı ve medya sanatçısı Andreas Treske yürütücülüğünde deneysel film pratikleri ve arşiv odaklı çevrimiçi bir atölye düzenlenecek. İstanbul Experimental iş birliğiyle düzenlenen atölyede katılımcılar, Bilkent Üniversitesi Medya Arkeolojisi Laboratuvarı’ndaki çeşitli uygulama ve öğrenme yöntemlerini de tanıma fırsatı bulacak.

Bu etkinlikler paralelinde, Bilinmeyene Doğru sergisinde yer alan sanatçılardan Oleksiy Radinsky’nin Şehrimiz Kiev adlı üç kısa filmlik seçkisi, 7 Ağustos Pazar gününe kadar saltonline.org üzerinden çevrimiçi erişime açık olacak. Circulation [Ring Hattı] (2020), The Film of Kyiv. Episode One [Kiev Filmi, I. Bölüm] (2017) ve Landslide [Heyelan] (2016) filmlerinden oluşan seçki, şehir merkezinden periferiye uzanarak Kiev’in kentsel mirasına, 1989 sonrasında yaşadığı mimari ve toplumsal değişimlere yakından bir bakış niteliği taşıyor. Duvarda Bir Çatlak programı; 9 Ağustos Salı günü Oleksiy Radinsky ve yönetmen-yazar Fırat Yücel’in çevrimiçi söyleşisinin ardından, 11 Ağustos Perşembe günü saat 19.00’da sergi sanatçılarından Agnieszka Polska’nın, Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleşecek Hurrah, We Are Still Alive! [Yaşasın, Hâlâ Hayattayız!] (2020) film gösterimiyle sona erecek.

Duvarda Bir Çatlak, Salt Araştırma ve Programlar Direktörü Fatma Çolakoğlu ile yazar-editör Eda Sezgin tarafından hazırlandı. Çevrimiçi etkinliklere kayıt yaptırmak ve progam hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

Duvarda Bir Çatlak 

Program: 

GÖSTERİM

Şehrimiz Kiev: Oleksiy Radinsky Filmleri

Circulation [Ring Hattı] (2020)

The Film of Kyiv. Episode One [Kiev Filmi, I. Bölüm] (2017)

Landslide [Heyelan] (2016)

29 Temmuz – 7 Ağustos, saltonline.org

KONUŞMA

Olağan-içi Arşiv: Kurmaca-dışı, Amatör, Ev Filmleri Arşivciliği Üzerine

Ege Berensel

2 Ağustos Salı, 19.00, çevrimiçi

Bu bağlantıdan kayıt yaptırılması gerekmektedir.  

KONUŞMA

Kolektif Hafıza ve Sanatın Nesnesi

Nesli Gül Durukan

4 Ağustos Perşembe, 19.00, çevrimiçi

Bu bağlantıdan kayıt yaptırılması gerekmektedir.  

 

ATÖLYE

Dust Poetics: Deneysel Film Pratikleri ve Arşiv

Yürütücü: Andreas Treske; İstanbul Experimental iş birliğiyle

6 Ağustos Cumartesi, 15.00, çevrimiçi

Katılmak isteyenler ad, soyadı ve iletişim bilgilerini public.programs@saltonline.org adresine göndererek kayıt yaptırabilirler.

 

SÖYLEŞİ

Kiev Filmleri: Oleksiy Radinsky ve Fırat Yücel

9 Ağustos Salı, Salt Online YouTube Kanalı

GÖSTERİM

Hurrah, We Are Still Alive! [Yaşasın, Hâlâ Hayattayız!] (2020)

Yönetmen: Agnieszka Polska

11 Ağustos Perşembe, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.