Haber Gebze

GEÇMİŞLERİNİ UNUTANLARIN GELECEĞİ DE YOKTUR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GEÇMİŞLERİNİ UNUTANLARIN GELECEĞİ DE YOKTUR
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
176 views
28 Kasım 2022 - 8:45
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emrullah Akbulat

 

GEÇMİŞLERİNİ UNUTANLARIN GELECEĞİ DE YOKTUR

Yahu, eskiden diye başlayan sözleri kimi gençler merakla dinlerken kimileri de anlamsız bişekilde yok farz edilmesini istiyor. Olmaz. Mazi, Tarih hem bireyler hem de toplum için ibret vesikasıdır.  Birey olarak geçmişte yaptıklarımıza bakar; Hata olanlarını tekrarlamamaya gayret ederiz. Aynı şekilde Millerler için de yaşananlar ders niteliğindedir.

Bizim nesil; kahır ekseriyetiyle fakirliği, garibanlığı en acımasızlığıyla yaşadı ama bir efendilik, kibarlık, saygı ortamı vardı. Şimdilerde ise saygı, edep, utanma duygusu yoksunluğu yaşanıyor.

Her şeyi şehirleşmeye, modernleşmeye ya da ne bileyim batılılaştırma çabalarına bağlayıp aradan sıyrılamayız. Biz yetişkinler suçumuzu kabullenmeliyiz. Geleneklerimize, göreneklerimize vaktinde sahip çıkamadık. Çocuklarımıza kültürümüze sahip çıkma şuurunu aşılayamadık. Hasılı Tarihimize, geçmişimize, geleneklerimize sahip çıkamadık. Bu açıdan baktığımızda ne yetişkinler, ne öğretmenler – eğitmenler, ne imamlar ne de siyasetçiler başarılı değiliz. Kendimizi değerlendirmek yerine adeta topu taca atar gibi suçuda başka yerlere tevdi ettik. Gençliği ihmalde Devletiyle, halkıyla hep birlikte kabahatliyiz…

Kimi kurnaz siyasetçiler ” Z Kuşağı övgüleri ” düzüyorlar. Yetişen boş, sorumsuz, tüketici vb nesli kolay, popülist vaatlerle kandırma yolunu tercih ediyorlar. Bu tümüyle haksız, gençliğe vicdansızca yaklaşımdır. Gençliğin imanını, sorumluluğunu vs hatırlatmadan oluşan anaforda siyasi rant oluşturmak hiç hoş değil. Bu gençliğe; kimlik – kültürüyle yüzleşik yaşamayı öğretmeliyiz. Tarihi sahiplenme şuuruyla yaşatmalıyız.

Kimlik kültüründen, geleneklerinden utanan, anasını – babasını hazzetmeyen bir nesilden ne olur. Milletleri yaşatacak, kültürlerini ayakta tutacak olanlar gençlerdir. Gençlerine sahip çıkmayan Milletlerin geleceği olmaz.

Eskiden diye başlayan sözlerde yaşanmışlıklar vardır. İbret alınacak, dersler alınacak vakıalar vardır. Ehliyet – liyakat denilen şey zaman istiyor, öyle kolay kazanılmıyor. Hayatı, geleceği pişmanlıklar üzerine kurmak istemiyorsak; Geçmişin geleceğin rotasını çizdiğini unutmamalıyız. Vesselam…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.