Haber Gebze

Gençlik Popüler Kültür Kıskacında

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gençlik Popüler Kültür Kıskacında
371 views
08 Ekim 2022 - 22:22
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gençlik Popüler Kültür Kıskacında

Teknoloji, özellikle iletişim teknolojisi öyle gelişti ki; Geçmişte ulaşmayı hayal edemediğimiz her şeye kolay erişebiliyoruz. Faydalı yönleri bir yana zararları karşısında; Hem birey hem de toplum olarak direnmek zorlaşıyor. Bir şeyler yapmamız lazım. Devlet olarak, Millet olarak, bireyler olarak ciddi tedbirler almazsak;Bu popüler kültür; maddi – manevi değerlerimizi kıymetsizleştirecek.

Popüler kültürün bireyleri, toplumları, değerleri tüketim unsuru haline getirmek gibi bir yönü var. Bu sebeple geleneklerimizi, alışkanlıklarımızı unutur hale geliyoruz. Kılık – kıyafetten, yemek – içmemize, düğünlerimize, hatta, dinlediğimiz şarkılara kadar her şeyi tükettiriyor bizlere. Tedbir alınmazsa, tüm yaşam biçimimize tesir edecek. Mimari zevkimizden, Tarih sevgimizden, manevi değerlerimizden kopacağız.

Popüler kültür: Bir dönem dayatılan batılılaşma akımından da acımasız. Her şeyi tükettirdiği gibi; Düşünmekten, inanmaktan da alıkoyuyor. Kolaycı, teslimiyetçi bir yapı oluşturuyor. Gerçek anlamda ” KÜLTÜR EMPERYALİZMİNİ ” gerçekleştiriyor. Hiç bir değer tanımayan; çıkarcı, kolaycı, tüketici vb bireyler bu sebepten çoğalıyor. Bu sebepten; Vatan – Millet – Bayrak – Ezan vb umursamaz nesiller çoğalıyor.

Aileden başlayan, eğitim – öğretim, yazılı – görsel, özel – resmi tüm kurumlar el ele verilmeli ve popüler kültüre karşı birlikte mücadele edilmeli. Bir anlamda maddi – manevi değerlerimizi korumak için seferber olmalıyız. Buna mecburuz.

Hepimiz biliyoruz ki; Kültürü besleyen önemli kaynaklardan biri de dindir. Bizim de İslam gibi güçlü kaynağımız var. Ümitsiz değiliz. Popüler kültür alt edilemeyecek bir mesele değil. Yeterki kararlı olalım, şuurla hedef çizelim. Gençlik geleceğimizdir. İnşaallah yeniden, hevesli – kararlı, bilgili, imanlı nesiller yetişecek ve sadece Türkiyemize değil; İslam Alemine, hatta, cümle insanlığa kurtuluş reçetesi sunacaktır. Vesselam.

Emrullah AKBULAT

09 EKİM 2022

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.