Haber Gebze

İlk ve Orta Dereceli Okullarımızda Adabı Muaşere Dersi Olmalı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İlk ve Orta Dereceli Okullarımızda Adabı Muaşere Dersi Olmalı
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
314 views
04 Ocak 2023 - 21:36
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlk ve Orta Dereceli Okullarımızda Adabı Muaşere Dersi Olmalı

Emrullah Akbulat

Sözlüklerde karşılığını ” görgü kuralları ” olarak bulan adabı muaşere; Öyle üç beş sene de oluşan kurallar manzumesi değildir. Toplumun İslami değer yargılarından, geleneklerinden, deneyimlerinden, tecrübelerinden vb  beslenerek oluşan; Toplumun huzurlu yaşamına katkıda bulunan yegane davranış, görgü kaideler bütününe: Adab ı Muaşere diyoruz.

Adabı muaşere çocuğun okuldaki davranışını düzenlediği kadar; Bireylerin toplum içindeki davranışlarını da düzenler. Bu düzenlemeleri tamimlerle değil, bireyin ahlakı, görgüsüyle düzenlemeye çalışır. Omurgasını saygı oluşturur. Edep ise; Olmazsa olmazıdır.

Bireylerin toplum içerisindeki davranışlarını düzenler. Nerede nasıl davranılır, nasıl giyilinir, nasıl oturulur, nasıl konuşulur, nasıl susulur vs hepsi adabı muaşere mevzusuna dahildir. Okullarda bu dersin ciddi anlamda verilmesini bu sebepten talep ediyoruz.

İnsanlar, yaşam biçimleriyle mensubiyetlerini gösterirler. Davranışlar, hatta, tüketim anlayışı ahlaki ve dini değerleriyle ne kadar ilgili olduğunu belgeler. Doğru – yanlış tanımlaması, haram – helal vb tercihleri önemli belirleyici ögelerdir.

Adabı muaşere bireyin huzurunu mutluluğunu işaret ederken aslında:  Ailenin, dolayısıyle toplumun huzurunu, asayişini hedefler. Bunu yaparkende herhangi bir zorlama, güç kaynağı istemez. Polise, Jandarmaya ihtiyaç duyurmaz. Eğitimi görgüsüyle, ahlakı saygısıyla bireyin kendi kendisine otokontrolünü sağlar. Bu sebeple;  İlk ve orta dereceli okullarda bu toplumun kendisine has oluşturduğu, bugünlere kadar getirdiği adab ı muaşere ders olarak okutulmalıdır diyoruz.

Tabi, adabı muaşere ders olarak okutulsun derken; Batılı anlamda felsefeye dönüştürülmüş, anlamını ortada bırakan Din Dersi gibi de olmasın istiyoruz. Olacaksa tabiri caizse adam gibi olsun. Olsun ki ortaya abuk – subuk, çarpık – çurpuk bişey çıkmasın ortaya.

hâlâ ” Osmanlı beyefendisi gibi ” ya da ” İstanbul beyefendisi ” ya da ” İstanbul hanımefendisi ” tabirleri kullanılıyor. Neden ?! Çünkü; görgülü, kibar, nezaket sahibi insanlara nadiren denk gelinmeye başlandı. Kabalık, saygısızlık artıyor. Bunun sorumlusu eğitim – öğretimin, yani, talim – terbiyede yapılan yanlışlıklardır.

Bu toplum maddi – manevi değerlerinden uzaklaştırıldıkça mutsuz oluyor, huzursuz oluyor, suç oranları artıyor…

Aslımıza, özümüze adabı muaşeremize uygun yaşamalıyız. Bunun için gerekli çalışmaları yapmalıyız. Rabbimiz yardımcımız olsun. Vesselam.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.