Haber Gebze

İslâm Dini Müslüman Toplumların Kültürünü Besleyen Ana Kaynaktır

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İslâm Dini Müslüman Toplumların Kültürünü Besleyen Ana Kaynaktır
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
325 views
14 Ocak 2023 - 23:35
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İslâm Dini Müslüman Toplumların Kültürünü Besleyen Ana Kaynaktır

Emrullah Akbulat

Kültür öyle kısa zamanda oluşan, kolay değişebilen kurallar manzumesi değildir. Yılların, hatta, asırların birikimidir. Kültürü besleyen bir çok ana kaynak vardır. Din, dil, ahlak, gelenek, hukuk, ekonomi, ilim vb bu besleyici kaynaklardan bazılarıdır. Unutmayalım ki; Coğrafya bile önemli etkendir. Tüm bu etkenler birleşerek bireylerin, toplumların yaşamlarını düzenlerler.

Her toplumun farklı kültürünün olması da besleyici unsurların farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple müslüman toplumların kültürleri birbirleriyle benzeşir ama ahlâk, yaşam biçimi bakımından gayri müslim toplumlardan ayrışırlar.

Din, en önemli kaynaktır desek abartmış olmayız. Toplumların Millet olma vasıflarını, hatta, Devlet olma niteliklerini de belirler. Bunu seçtikleri semboller ve bayraklarla da ifade ederler. Müslüman toplumlar hilâl’i öncelerken, gayrı müslim toplumlarda kendi inançlarını önceleyen semboller ve bayraklar kullanırlar.

Din konunun uzmanlarınca da en etkili ana kaynaktır. Buna rağmen toplumumuz ciddi İslâmi öğretilerden uzak tutulmaktadır. Eğitim, öğretim veriminin düşük olması, gençlerin başarı oranını düşürmekte; Toplumda ahlâki değerlerin zayıflamasına sebep olmaktadır. Uyuşturucu ve zararlı madde kullanma alışkanlıklarının artmasını başka türlü izah edemeyiz. Kültürümüze uygun aile yapısının zedelenmesi, ailelerin ekonomik öncelikli yaşaması, Din ve gelenek anlayışının zayıflaması gençlerin yabancı kültürlerin tesir alanına itmektedir. İletişim teknolojisinin gelişimi, tüketici mantığın körüklenmesi vb hep menfi etkiler oluşturmaktadır.

Anne babalar, eğitim – öğretim, yayın organları, ilgililer – yetkililer bu mevzuya hassasiyetle eğilmeli. Düzgün bir eğitimle; Kimlik – kültürümüzün bozulmadan, daha da gelişerek geleceğe taşınması için elimizden geleni yapmalıyız. Her şeyi öteleyen, bananeci, sorumluluktan kaçan mantığı terketmeliyiz. Tabi, en önemlisi popülist yaklaşımlardan, söylemlerden de uzak durmalıyız.

Evet, Din; Kültürümüzü besleyen en önemli ana kaynaklarımızdandır. Çocuklarımız, gençlerimiz bu şuur ve Milli Görüşle yetiştirilirlerse; Toplumsal huzur, barış, kardeşlik vb daha da artacak, adalet, hukuk güvenlik güçlerine fazlaca ihtiyaç hissedilmeden işleyişini devam ettirecektir. Vesselam…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.