Haber Gebze

Merhamet; İnsan Olmamızın ve Müslümanlığımızın Adeta Sertifikasıdır

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Merhamet; İnsan Olmamızın ve Müslümanlığımızın Adeta Sertifikasıdır
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
207 views
17 Kasım 2022 - 18:24
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emrullah Akbulat

           Merhamet; İnsan Olmamızın ve Müslümanlığımızın Adeta Sertifikasıdır

Allah ü Teala  bizlere “merhamet edenlerin en merhametlisi”(el-A‘râf,151.) olduğunu bildirmiştir. Bu konuda Peygamberimiz Hz Muhammed(sav) de; “ Merhamet edenlere Rahmân olan Allah Teâlâ merhamet buyurur. Yeryüzündekilere şefkat ve merhamet gösteriniz ki, gökyüzündekiler de size merhamet etsin. ” ( Tirmizî, Birr, 16/1924 ) buyurmuşlardır.

İslâmda merhamet sadece insanlara yönelik değildir. Tüm canlılar merhametin muhatabıdır, hatta, merhamet yetmez şefkat duygusu da eklenir. Nasıl ki haksız yere bir insanı öldüren bütün insanlığı katletmiş gibi oluyorsa; durduk yere bir kaplımbağayı öldüren yahut onu ters çevirip yoluna devam eden kişi büyük günah işlemiş olur. Bunu sadece günahla ifade edemeyiz. Gayri insani bir davranış nitelemesinde bulunabiliriz. Dolayısıyle, kedi – köpeklere zulmeden; Onlara zarar veren, öldürmeye çalışan kişi de yanlışın tam ortasındadır. Gaddarca, zalimce bir davranış diyebiliriz.

Merhamet duygusu yardımlaşma duygularımızı olumlu yönde etkiler. Düşküne, mağdura, mazluma, ihtiyaç sahibine, çaresize vb elinden tutma gibi erdemli bir davranışa yönlendirir. Böylece merhamet ederek aynı zamanda sevapta işleriz. Bu müzlümanlığımızın, insanlığımızın bize yüklediği görevdir…

Dualarımızda manevi olarak yer alırken bedeni, mali vb yardımlarımızla merhamet duygusunu yaşamak isteriz. Müslüman olmak böyle bir sorumluluk yükler. Müslüman ” bana ne ” diyemez;  Bencil, acımasız, gaddar, duygusuz vb olamaz. Müslüman acır, hislenir, şefkat gösterir, sahiplenir, paylaşır, merhamet eder. Netice olarak merhamet; İnsan olmamızın ve müslümanlığımızın adeta sertifikasıdır diyebiliriz.

Müslümanı müslüman olmayanlardan ayıran belirgin  özelliklerden biridir diyebiliriz. Hiç bir müslüman kendisine zalimliği, gaddarlığı, duygusuzluğu, hissizliği, acımasızlığı, merhametsizliği  yakıştırmaz. Yakışmaması, yakıştırmaması da gerekir. Ne mutlu bizlere merhamet gibi erdemli bir özelliğimiz var.  Vesselam.

Emrullah Akbulat

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.