Haber Gebze

Sıfır Atık Festivali’nin Açılış Töreni Geniş Katılım ile Gerçekleştirildi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sıfır Atık Festivali’nin Açılış Töreni Geniş Katılım ile Gerçekleştirildi
109 views
15 Ekim 2022 - 14:28
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sıfır Atık Festivali’nin Açılış Töreni Geniş Katılım ile Gerçekleştirildi
Kocaeli Sıfır Atık Festivali açılış töreni Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum’un teşrifleri Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum ve Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Binpınar, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya,  İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İlçe Belediye Başkanları, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi İbrahim Karaosmanoğlu, modacı Dilek Hanif, siyasi parti il başkanları, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Kocaeli şehir tiyatrolarının hazırladığı ‘Çöp Atlas’ tiyatro müzikal gösterisi ve Sıfır Atık Belgeselinin izlenmesiyle devam etti.
Sağlık problemleri sebebiyle programa katılamayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin programa ithafen gönderdiği mektup okundu.
Bayan Erdoğan: “Herkesi Sıfır Atık Hareketine Davet Ediyorum”
Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi mektubunda: “Sıfır Atık Hareketinin yaygınlaştırılmasında yerel yönetimler önemli faktörlerdir. Bu anlamda Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin çevre konularında gösterdiği hassasiyetle yürüttüğü faaliyetler takdire şayandır. İklim değişikliğinin etkileriyle dünyamız büyük bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Sürdürülebilirlik hedefiyle örtüşen doğru adımlar atarak doğal kaynaklarımızı korumak ve çocuklarımıza tertemiz bir gelecek hazırlamak hepimizin ortak hedefi olmalıdır. Bu büyük gayenin başarılmasında her birimize önemli ödevler düşüyor. Sıfır Atık bireysel yaşamlarımızdaki küçük değişimlerin birbirine eklenmesi ile her gün büyüyen ve tüm insanlığa fayda sağlayan bir iyilik hareketidir. Gündelik yaşamlarımızı doğa sostu seçimlerle düzenleyerek büyük bir küresel sorunun çözüm merkezi olmak hepimizin elinde. Kocaeli Sıfır Atık Festivalinin güçlü bir çevre bilincinin kazandırılmasında öncü olacağına inanıyorum. Bu vesileyle yediden yetmiş yediye herkesi Sıfır Atık Hareketine katılmaya davet ediyorum. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, Kocaeli Valiliğimize, Kocaeli Büyükşehir Belediyemize ve tüm katılımcılara kalbi şükranlarımı sunuyor, programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” İfadeleri yer aldı.
Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarını içeren açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.
Vali Yavuz:  “İlimize Çevre Anlamında Da Elbette Liderlik Yakışır”
Selamlama ile sözlerine başlayan Vali Seddar Yavuz İlimizin Türkiye’de her alanda önder bir şehir olduğunu belirterek şunları kaydetti; “Hepinizin bildiği gibi ilimiz bilim, sanayi ve teknoloji üssü olduğu kadar aynı zamanda bilişim ve inovasyon merkezidir. Türkiye’nin her alanda önder ve lider şehridir. Türkiye’yi dünya ile yarıştıran bir şehirdir. O nedenle ilimize de çevre anlamında da elbette liderlik yakışır. Bugünde çok kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımızın katkılarıyla böylesine güzel bir festival düzenlendi. Özellikle çevre kirliliği ve çevre sorunları dünyayı tehdit ederken Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Muhterem Hanımefendinin önderliğinde böylesine dünyaya liderlik edilmesi de elbette hepimizi gururlandırdı.”
Proje Kapsamında 532 bin 335 Kişinin Uygulamaya Katılımı Sağlanmıştır
Sıfır Atık projesi kapsamında Valilik ve diğer kurum ve kuruluşlarca yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Yavuz: “Valilik Binası Kompleksi’nde 19 Şubat 2018 tarihi itibari ile sıfır atık projesi uygulamaya geçiş işlemleri tamamlanmış olup ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 12 İlçe Belediye Başkanlığı ve 12 İlçe Kaymakamlığı başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında,  2 adet üniversite,  1193 okul, 27 sağlık kuruluşu, 65 kamu kurumunda sıfır atık projesi uygulaması tamamlanmıştır. İlimizdeki konut olarak kullanılan 12 İlçemiz de ise; 480 sitede, 3630 blokta, 102.702 dairede sıfır atık uygulanmaya başlanmış olup bu proje kapsamında 532 bin 335 kişinin uygulamaya katılımı sağlanmıştır.”
3 Milyon 150 Bin 253 Ağaç Kesilmekten Kurtarılmıştır
İlimiz genelinde yer alan alışveriş merkezilerinde de uygulamaya geçtiklerini belirten Vali Yavuz, Sıfır Atık Projesinin hayat bulduğu diğer çalışma ve faaliyetlere ilişkin şunları kaydetti: “Yine İlimizde 12 adet Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ana hizmet binalarında ve Organize Sanayi Bölgeleri içinde bulunan tüm sanayi tesislerinde Sıfır Atık Projesi uygulanmaya başlanmış ve geçiş süreçleri tamamlanmıştır. Ayrıca İlimizde faaliyette bulunan 35 adet liman tesisinin tamamında Sıfır Atık Projesi uygulanmasına geçilmiştir. Bu kapsamda yine İlimiz genelinde toplam 149.131 kişiye yönelik eğitim faaliyetleri düzenlenmiştir. Projenin başlangıcından itibaren 1 Ekim 2022 tarihine kadar 185.309 ton atık kağıt, 91.609 ton atık metal, 63.213 ton atık cam, 88.700 ton plastik atık toplanmıştır.  Projenin başlangıcından itibaren 1 Ekim 2022 tarihine kadar toplanan atık kağıt sayesinde 3 milyon 150 bin 253 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. 01.01.2018 – 01.10.2022 tarihleri arasında, ilimizde toplam 2 bin 752 adet Temel Seviye – Sıfır Atık Belgesi verilmiştir. Bu vesileyle Sayın Hanımefendiye ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımıza bir kez daha şükranlarımı arz ediyor, organizasyonu düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.
Bakan Kurum: “Gayemiz; Geleceğe Daha Temiz, Bir Dünya Bırakmaktır”
Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Sayın Kurum şu ifadelerle sözlerine başladı:  “Ülkemizde inovasyonun, teknolojinin ve sanayinin lokomotif şehri Kocaelimizde “Daha Azıyla Daha Çok Dünya” başlığı altında birbirinden kıymetli katılımcılarımızla sıfır atığı konuşacağız. Daha az atıkla daha çok dünya ama geride de kimseyi bırakmayacağımız bir dünya olacak. Toplumum tüm kesimlerini içerisinde alacağımız, birlikte hareket edeceğimiz ve Türkiye yüzyılı vizyonuyla artık sosyal belediyecilikle başlayıp sürdürülebilir belediyecilik anlayışıyla şehirlerimizi, doğamızı, çevremizi koruyacağımız adımlarımızı da hep birlikte atacağız. Amacımız gayemiz geleceğimizi emanet edeceğimiz sevgili çocuklarımıza daha temiz, daha güzel bir dünya bırakmaktır. Tüm hayalimiz, tüm arzumuz budur ve bu anlayışla 20 yıldır hizmetlerimizi yapıyoruz, aynı anlayışla yapmaya da devam edeceğiz.
Plastik, Toprağı Sessizce Zehirliyor
Son 2 yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle başlayan ve yeni icatların keşfedilmesiyle birlikte artan çevresel sorunları ele alan Bakan Kurum, plastiğin hayattaki olumsuzlarına değinerek şunları kaydetti: “18. yüzyıl itibarıyla bütün dünyada ülke ekonomilerini köklü bir şekilde değiştiren sanayileşme; şehirlerin yapısını, insan hayatını ve doğal yaşamı da derinden etkiledi. Kimi buluşlar insana ikinci bir hayat sunarken kimisi de yeni başlayan hayatları maalesef soldurdu. Tıpkı Aleksandır Parks da uzun çalışmaları sonucu plastiği bulması gibi. Plastik, kullanışlı bir icattı. Pratik ve ucuz bir malzemeydi. Acaba, Parks plastiğin toprak için, hava için, su için bir dinamit olacağını bilseydi yine de icat eder miydi? Bugün plastik 160 yaşında. 160 yıl önce üretilen bir plastik, bugün hâlâ doğada yaşamakta. Her şeyi kabul eden toprak plastiği de bağrına basıyor. Oysa plastik toprağı sessizce zehirliyor. Toprağa masumca sarılan plastik, denizde yemek taklidi yapıyor. Kullanılıp atılan pet şişeler, poşetler; hastalıklardan korunmak için takılan maskeler, ağa, oltaya takılarak balıklarla birlikte soframıza yemek olarak geliyor. Hiçbir şeyi iki kere kullanmak istemeyen 21. yüzyıl insanı, pipetin pimini çekip suya bırakıyor, poşetin fitilini ateşleyip toprağa salıyor. Toprağa, suya karışan plastikler, bizi korkutmuyor, telaşa düşürmüyor. Çünkü plastik dinamit gibi hemen öldürmüyor. İnsanlık kendi eliyle yaptıklarımızın olumsuz sonuçlarını; küresel büyüklükte bir çevre kirliliği ve bunun sonucunda her gün daha da büyüyen küresel iklim kriziyle yaşıyoruz. Sıklığı şiddeti giderek artan afetler, seller, kuraklık bugün ülkemizin, dünyanın neresine giderseniz gidin şiddetli bir şekilde hissediliyor. Şehirlerimize, insanımıza zarar veriyor.”
Kocaeli’miz ve Tüm Türkiye’miz Bu Etkinlikten Faydalanacak, Farkındalığı Arttıracağız
Dünyamız 1,2 santigrat derece ısınmış durumda diyen Sayın Bakan: “Önlem almazsak çocuklarımıza, geleceğimize yaşanabilir bir dünya maalesef bırakamayacağız. Nüfus artacak, ihtiyaçlar artacak, kuraklık artacak, su kaynakları ve toprak şu anki haliyle kalacak. Dolayısıyla biz kaynaklarımızın sonsuz olmadığı bilinci ve anlayışıyla çalışmak zorundayız. İşte bugün düzenlenen bu festivalle, ortak evimiz dünyamızın korunmasına katkı sağlayacak, bu farkındalığı Kocaeli’nden tüm Türkiye’ye ve tüm Dünyaya duyurmuş olacağız. İnşallah tüm Kocaeli’miz, tüm Türkiye’miz bu etkinlikten faydalanacaktır. “
Sıfır Atık Hareketiyle 347 Milyon Ağacımız Bizlere Nefes Olmaya Devam Ediyor.
Bakan Kurum: “Sıfır Atık hareketiyle esas amacımız, evlatlarımıza tertemiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakmak, yaşanabilir bir Dünya bırakmaktır. Bugün Dünya genelinde her yıl 800 bin olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar, yani 2,1 milyar ton çöp üretiliyor.  Bunların sadece %16’sı geri dönüştürülüyor. Çöplerin %46’sı geri dönüştürülemeyecek şekilde atılıyor. ABD, tek başına dünyadaki çöplerin yüzde 12’sinden sorumlu.  Çin ve Hindistan’ın toplam nüfusu küresel nüfusun %36’sını oluşturuyor. İki ülkenin ürettiği toplam çöp oranı ise dünyadaki toplam çöpün dörtte birine tekabül ediyor.
Ülkemize baktığımızda ise; Sıfır Atık Hareketiyle bugün geri kazanım oranımız %27,2’ye çıkarmış bir ülkedir. Bugün tam 150 bin kurum binamızda sıfır atık yönetim sistemi kurulumunu tamamladık. 5 yılda, kazandığımız atıklardan 62,2 milyar lira ekonomik kazanç sağladık. 5 yılda 3,9 milyon ton sera gazı salınımını önledik. Bu çerçevede 347 milyon ağacımız bizlere nefes olmaya devam ediyor.”
Döngüsel Ekonomi Strateji ve Eylem Planımızı Hazırlıyoruz
Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde Sıfır Atık’ın önemine değinen Sayın Kurum: “Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde önümüzdeki Yüzyılda da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürülebilir belediyecilik anlayışıyla 81 ilimize 84 milyon vatandaşımıza kazandıracağız.  Bu anlamda da çevre, şehircilik ve iklim değişikliği konularında da Türkiye Yüzyılını başlatmak gibi tarihi bir vazifemiz var. Bu aynı zamanda sıfır atık yüzyılını da işaret etmektedir. Bu anlayışla Türkiye’yi sıfır atık konusunda dünyaya örnek ülke haline getirecek; iklim değişikliği ve mücadelede de yine bu çerçevede de tüm alışkanlıklarımızı değiştirdiğimiz sürece liderlik ettiğimiz, buradaki fırsatları değerlendirdiğimiz gençlerimize, çocuklarımıza yeni iş alanları, istihdam alanları ortaya koyduğumuz, çevreyi ve insanı merkeze alan, medeniyetimizi yaşatan ve kimlikli şehirler için; “Döngüsel Ekonomi Strateji ve Eylem Planımızı” da hazırlıyoruz.”
7 Bin Depozito İade Noktasını Vatandaşımızın Hizmetine Sunacağız
Depozito yönetim sistemini ülkemizin dört bir yanında yaygınlaştırıyoruz diyen Bakan Kurum: “Bu sisteme geçişle ilk etapta 20 milyar adetlik cam, plastik ve alüminyum içecek ambalajını da geri dönüşüme alacağız. Tüm vatandaşlarımızın bu süreçleri şeffaf bir şekilde izleyip, takip edebileceği online Depozito Bilgi Yönetim Sistemimizi de tamamlanmak üzereyiz.
Pilot çalışmalarını başarıyla tamamladığımız Depozito İade Sistemini 2023 yılı itibarıyla kademeli olarak Türkiye’nin dört bir yanında milletimizin istifadesine sunacağız. 2023’ün sonuna kadar da tüm illerimizde ve ilçelerimizde en az 2 bin depozito iade makinamızla, 5 bin manuel toplama noktasıyla birlikte toplam 7 bin depozito iade noktasını vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Depozito Yönetim Sisteminin hayata geçmesi ile birlikte; 37 bin ton sera gazı emisyonu azaltacak, 1.3 milyar kwh enerji, 3.6 milyon varil petrolden tasarruf sağlayacağız.  20 yılda ekonomimize 100 milyar kazanç, 20 bin vatandaşımıza yeni istihdam alanları sağlayacağız ve bunu hep birlikte, milletimizle birlikte, sizlerle birlikte başaracağız.”
Yemyeşil Bir Türkiye ve Kocaeli Bırakmak İstiyoruz
Bakan kurum: “ Kadim insanlık tarihinden bize doğru seslenen şöyle bir söz vardır; ‘Doğada hiçbir şey kendisi için yaşamaz. Nehirler kendi suyunu içemez. Ağaçlar kendi meyvelerini yiyemez. Güneş kendisi için ısıtmaz. Ay kendisi için parlamaz. Çiçekler kendileri için kokmaz. Toprak kendisi için doğurmaz. Rüzgâr kendisi için esmez. Bulutlar kendi yağmurlarından ıslanmaz. Doğanın anayasasında ilk madde şudur: Her şey ve herkes birbiri için yaşar! Birbiri için, bir ve beraberce yaşamak, doğanın kanunudur.’  İşte geçmişten gelen bu sözlerin içerdiği derin anlamdan hareketle hem cennet vatanımız hem de ortak evimiz dünyamız için mücadele etmeye aşkla, azimle, sevgiyle hep birlikte devam edeceğiz. Biz evlatlarımıza; sokakları tertemiz, caddeleri ışıl ışıl, parkları, bahçeleri yemyeşil, doğal alanları, gölleri, denizleri tertemiz korunmuş bir ülke bırakmak istiyoruz.”
Denizi masmavi, ormanları hâlâ asırlık ağaçlara ev sahipliği yapan yemyeşil bir Türkiye, Kocaeli bırakmak istiyoruz diyen Sayın Bakan : “Gelin hep birlikte gençlerimizin, yavrularımızın sesine kulak verelim. Hayal ettikleri Türkiye’yi ve Türkiye Yüzyılını el birliğiyle inşa edelim. Gençlerimiz çizdikleri resimlerde, yazdıkları kompozisyonlarda hep aynı mesajı veriyorlar. Ben de buradan onların sesi olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. “Kuşlarımız plastik ağaçların üzerinde sahte dallara yuva yapmasın. Bir kırlangıcın gagası boya kokmasın. Bin yıllardır denizlerimizi besleyen istiridyeler bizlere inci yerine plastik boncuklar sunmasın. Yüzyılların şahidi kaplumbağalarımızın yumurtaları plastikten olmasın. Sıfır atık felsefesine, anlayışına ekmek gibi, su gibi muhtacız. Gelin hep birlikte gönüllerimizi tek bir gönül, kalplerimizi tek bir kalp, akıllarımızı tek bir akıl yapalım. Sıfır atığa sahip çıkalım!’  Ben bu duygularla sözlerime son veriyor, sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum ve Vali Seddar Yavuz beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte ünlü modacı Dilek Hanif’in Sıfır Atık Festivali kapsamında KO-MEK usta öğreticileriyle bir araya gelerek işlevini yitirmiş kumaşlardan tasarladığı kıyafet sergisini gezdiler. Program toplu fotoğrafın çekilmesiyle son buldu.
Birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Sıfır Atık Festivali 16 Ekim Pazar gününe kadar devam edecektir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.