Haber Gebze

Ahlak, Erdem Yoksa; Okumuş Olmanın Kıymeti Yoktur

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ahlak, Erdem Yoksa; Okumuş Olmanın Kıymeti Yoktur
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
138 views
19 Aralık 2022 - 18:47
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ahlak, Erdem Yoksa; Okumuş Olmanın Kıymeti Yoktur

Emrullah Akbulat

Ahlak, Erdem Yoksa; Okumuş Olmanın Kıymeti Yoktur

Sosyal davranışları bozuk, ticari zihniyeti acımasız, idareciliği kifayetsiz, gözünü  makam hırsı bürümüş; Saygısız bir insan düşünün, okumuş olsa ne olur, okumamış olsa ne olur ?! Hakikaten her geçen gün okumuş, ahlaklı, imanlı, dürüst vb nitelikli insanlara ihtiyaç daha da artıyor.

Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu ? Muhakkak ki, bilen kişi daha muteberdir, kıymetlidir ancak ahlak ve imanla, manevi değerlerle donanmış olursa gönüllerde yer bulur. Ahlaki çözülme toplumun tüm kesimlerinde hissediliyor. Bu olumsuz gidişi düzeltecek olanlar; Eğitimli, tahsilli, manevi değerlerle bezenmiş olanlardır.

Eğitimli, tahsilli olmak ya da manevi değerlerle bezenmiş olmakta yetmez. Toplumu imar etmek, faydalı olmak için azimli, inançlı, idealistte olmak lazım. Kendisine dert edinmeyen asla faydalı olamaz. Fatih gibi, Yavuz gibi inanmış  olmak gerekiyor.

Unutmamalıyız ki Millet ailelerden oluşur. Aile bireyleri ahlak ve erdem yüklüyse o Millet, o toplum huzurla yaşar. Ülke olarak, Millet olarak huzurlu olduğumuzu söyleyebilirmiyiz?! Her gün akıllara durgunluk veren yeni bir ahlaki vakıayla güne başlıyoruz. Bu Millete, bu topluma ne olduda ahlakı çıfıt bireyler çoğaldı. Hiç düşünüyormuyuz, neden bu halde bu toplum ?!

Terörü engelleyebilirsiniz. Terörün sebebi neyse onu çözer, olayları durdurursunuz. Fakat ahlak meselesi bir başka. İnsanın yerine daha düzgününü koymak gibi bir şansınız yok. Küçükten eğitimi vermemişseniz; Allah(cc), Peygamber, Kur’an tanımayan bir nesil yetiştirdiyseniz; İşiniz çok zor demektir. Ahlaksızlığı, fuhuşu, arsızlığı, hırsızlığı vb engelleyemezsiniz. Haramı, helali bilmeyene zorla dürüst olacaksınız demek ne kadar mümkün olabilir ki..!

Beyler, hanımefendiler; Batılılaştıkça batıyoruz görmüyormusunuz.? Anne, babalar çocuklarına hakim olamıyorlar. Aile huzurunu beraberliğini idame ettirmekte zorlanıyorlar. Laik, batıcı eğitim sistemi ülkeyi bu aşamaya getirdi. Oturup muhasebe etmeyecekmiyiz.? Suçlu aramak yerine, bir an önce hal çaresi aramayacakmıyız ?

Ne diyelim; Allah(cc) yardımcımız olsun, Vesselam…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.