Haber Gebze

YILBAŞI KUTLAMIYORUZ. ÇÜNKÜ; BİZİM KÜLTÜRÜMÜZE AİT DEĞİL

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
YILBAŞI KUTLAMIYORUZ. ÇÜNKÜ; BİZİM KÜLTÜRÜMÜZE AİT DEĞİL
Emrullah Akbulat( habergebze82@gmail.com )
257 views
28 Aralık 2022 - 12:43
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

 

Emrullah Akbulat

YILBAŞI KUTLAMIYORUZ. ÇÜNKÜ; BİZİM KÜLTÜRÜMÜZE AİT DEĞİL

Avrupalıların yılbaşı kutlama alışkanlığı Hristiyanlıkla birlikte yaşanmaya başlanan bir gelenek değil. Aksine kökeni ta Romalılara kadar giden; Her 25 Aralıkta gerçekleştirilen “Güneş tanrısı” Mithra’nın doğum günü kutlamasının (Natalis solis invicti) devamıdır.

Yılbaşının aktörü Noel Baba’nın kim olduğu onlara göre de hala şüphelidir ve Mitolojik çağdaki destanlarla karıştırılan bir yaşamı vardır. Ne var ki Batılıların Noel Babasının Santa (Aziz) Nikolas isimli, Antalya Demre’de yaşamış bir Papazdır. Ölümünün de 6 Aralık 352 veya 354 yılı olduğu kabul edilmektedir.

Yılbaşı kutlamaları kültürel olarak İslâmi geleneklerden kaynaklanmıyor. Bu kültürel yozlaşma bizlere  merhum Aliya İzzet Begoviç’in ” Savaş düşmana benzeyince kaybedilir ”  sözüyle ve Mehmet Akif’in; ” Bir mânâ veremedim, şu Milâdî yılbaşına! Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına! ” ifadelerini hatırlatıyor . Bu kadara kadar bize, inancımıza, kültürümüze yabancı bir anlayıştır.

Batı Dünyası bunu kültürel yayılmacılığının bir aracı olarak görmektedir. Bu sebeple tüm Dünya Milletlerine dayatıyorlar. Toplumların yaşam biçimlerini, eğlence kültürlerini, tüketim anlayışlarını istedikleri gibi şekillendirmek istiyorlar.

Biz müslümanların, İslâmi anlayışına göre yılbaşı Muharrem ayı ile başlar. 1 Muharrem Hicri senenin başlangıcıdır. Yani Peygamberimiz Hz Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret tarihi  takvim başlangıcıdır. Ne vakit başladı derseniz ? İkinci Halifemiz Hz Ömer döneminde takvim böyle başlatılmış ve o gün bugün 1 Muharrem Hicri takvimin yılbaşı günü olarak kutlanıla gelinmektedir.

Netice olarak mevzumuzu şöyle bağlayalım; Malum, her toplum – her kavim – her Millet kendisine has kültür üretir ve yaşamını bu kültüre göre zenginleştirerek devam ettirir. Kültür; Başta inanç olmak üzere değer yargılarını, alışkanlıklarını, geleneklerini yansıtır. Batı toplumu için Noel Kutlamak önemlidir, ancak, bizler gibi müslüman toplumlar için hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur. Bizler kimlik – kültürümüze uygun yaşamalıyız. Çocuklarımızı, ailemizi, toplumumuzu  yabancı kütürlerin tesirinden korumalıyız. Noel  kutlamaları da uzak durmamız, korunmamız gereken popülist kültür dayatmalarındandır. Böylece bilelim…

Allah’ım bizler;  Seni ve Peygamberimiz Hz Muhammed’i çok seviyoruz. Bizi müşriklere, batıllara benzeyenlerden eyleme. Aslına, özüne, geleneklerine, İslama uygun yaşamaya gayret edenlerden eyle. Amin. Vesselam…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.